مهندس حمید کرمی

پراکسی سرور (Proxy Server) چیست؟

پراکسی سرور:
فایروال ها در انواع مختلفی وجود دارد که  درباره آن بحث شده است. هنگامی که یک از یک فایروال در شبکه برای به اشتراک گذاری اینترنت استفاده می شود ، از روشی شبیه به روش NAT استفاده می شود که به آن پیشکار  (Proxy) می گویند.
به عبارت ساده ،وقتی یک فایروال بعنوان Proxy Server در شبکه قرار می گیرد ، خود را به عنوان وکیل و نماینده رایانه های داخل شبکه محلی به اینترنت معرفی نموده ، درخواست کاربر  را به عنوان درخواست خود به اینترنت می دهد و پس از دریافت جواب درخواست آن را در اختیار کاربر درخواست کننده قرار می دهد. به عبارت دیگر ،برای محافظت رایانه های شبکه داخلی یک سازمان از کاربران موجود در اینترنت، سرور پراکسی می‌تواند هویت سیستم‌های متقاضی داخلی را تغییر دهد.پراکسی سرور بعنوان بخشی از یک سرور Gateway (نقطه‌ای در یک شبکه که ورودی به شبکه‌ای دیگر است) می‌تواند عمل کند و می‌تواند برای انجام یک یا چند عملیات در شبکه، تنظیم شود.این پروسه تغییر دادن IP باعث می‌شود که تقاضا دهنده اولیه قابل ردیابی نباشد و همچنین معماری شبکه سازمان از دید بیرونی مخفی بماند.

انواع خدمات Proxy Server :
خدماتی که Proxy Server به کاربران ارائه می کنند متنوع است و بصورت ٣ سرویس کلی ارائه می شود.
١) سرویس Web Proxy:
از این سرویس برای دریافت درخواست های اینترنت کاربران داخلی شبکه LAN استفاده می شود.علاوه بر آن این سرویس برای Web Publishing یا همان ایجاد Web Site های مختلف درشبکه LAN مفید می باشد.
برای این منظور قابلیت مهم Reverse Proxing  در نظر گرفته شده است.این عمل امکان شبیه سازی محیط اینترنت در محیط داخل می باشد. به این ترتیب فرد بدون ایجاد ارتباط فیزیکی با اینترنت می تواند برنامه خود را همچنان که در محیط اینترنت عمل خواهد کرد، تست کرده و مورد استفاده قرار دهد.این قابلیت در بالا بردن سرعت و کاهش هزینه تولید نرم افزارهای کاربردی تحت اینترنت موثر است.

٢) سرویس Winsock Proxy:
منظور از این سرویس، امکان استفاده از API Callهای Winsock در Windows است . در Windows ، Function Call های مورد استفاده در سرویسهای اینترنت مانند: TelNet ، FTP ، Gopher و … تحت عنوان Winsock Protocols معرفی شده اند. در حقیقت برای استفاده از این سرویسها در نرم افزارهای کاربردی نیازی نیست که برنامه نویس چگونگی استفاده از این سرویسها را پیش بینی کند.

٣) سرویس Socks Proxy:
این امکان، سرویس Socks 4.3a را پشتیبانی می کند که در واقع زیر مجموعه ای از Winsock می باشد و امکان استفاده از http 1.02 و بالاتر را فراهم می کند. به این ترتیب می توان در طراحی سایت های اینترنتی خارج از Firewall  ، امنیت ایجاد کرد.

پاسخی بنویسید