عکاس فیلم های سینمایی

adelphoto

شهاب‌الدین عادل عضو انجمن عکاسان سینمای ایران و انجمن مستندسازان سینمای ایران است.
او عکاس صحنه فیلم‌های باشو غریبه کوچک، بازمانده، دختری با کفش‌های کتانی، شوکران و دختران خورشید بوده‌است. عادل علاوه بر داوری چند دوره جشنــــواره‌های سینمایی و دانشجویی؛ مــدرس دروس تخصصی تاریـــخ تحلیــــلی فیلم، مستندسازی، تدوین و عکاسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سینما و عکاسی نیز هست.
همچنین وی تاکنون بیش از یازده نمایشگاه انفرادی از آثار خود برگزار کرده است.از فعالیت‌های حرفه‌ای او در خصوص مستندسازی، می‌توان به مستند ۶ قسمتی جندی شاپور اشاره کرد.

شوکران:
شوکران فیلمی به کارگردانی و نویسندگی بهروز افخمی و مینو فرشچی و تهیه‌کنندگی ضیاء هاشمی ساخته سال ۱۳۷۷ است.این فیلم در فروردین ۱۳۷۹ بر روی پرده سینما رفت

خلاصه داستان :
مهندس خاکپور که قرار است معاون وزیر شود، طی حادثه‌ای ساختگی مصدوم و به بیمارستان دی در تهران منتقل می‌شود. دوست او مهندس محمود بصیرت از زنجان برای ملاقات وی به تهران می‌آید و با پرستار بیمارستان، سیما ریاحی، آشنا می‌شود….

کارگردان: بهروز افخمی
نویسنده: بهروز افخمی – مینو فرشچی
تهیه کننده: سیدضیا هاشمی

گاوخونی:
گاوخونی فیلمی به کارگردانی و نویسندگی بهروز افخمی و تهیه‌کنندگی علی معلم بر اساس رمان گاوخونی نوشته جعفر مدرس صادقی محصول سال ۱۳۸۱ می‌باشد.

خلاصه داستان:
گاوخونی داستان کابوس‌های جوانی را حکایت می‌کند که خاطرات پدر مرده اش، شهر زادگاهش یعنی اصفهان و رودخانه زاینده رود او را به مرز پریشانی می‌رساند.

کارگردان: بهروز افخمی
نویسنده: بهروز افخمی – جعفرمدرس صادقی
تهیه کننده: علی معلم

ازدواج به سبک ایرانی:
فیلم ازدواج به سبک ایرانی اولین فیلم سینمایی حسن فتحی ساخته سال ۱۳۸۳ است.
خلاصه داستان:
شیرین دختر جوانی است که خانواده ای سنتی و پدری متعصب و سخت گیر دارد. دایی شیرین که مدیر یک آژانس هواپیمایی است، معمولاً با کمک مادر شیرین سعی می کند پدرش حاج ابراهیم سرپولکی را از موضع سفت و سختش کمی پایین بکشد و در مورد کار کردن شیرین هم موفق می شود و اجازه می گیرد که شیرین در آژانس او مشغول شود. جوانی آمریکایی به نام دیوید هاوارد به محض ورود به آژانس، با دیدن شیرین که صورتی شبیه مینیاتورهای ایرانی مورد علاقه دیوید دارد، دل به او می بازد. از طرفی رقیب حاج ابراهیم در بازار فرش هم می خواهد با وصلت پسرش محی الدین با شیرین، زمینه منافع مالی خودش را فراهم کند و وقتی از تماس های شیرین و دیوید باخبر می شود، به حاجی خبر می دهد و او هم مدتی شیرین را محدودتر می کند. اما دایی و مادر باز حاجی را راضی می کنند و وقتی دیوید به خواستگاری شیرین می آید، حاجی تکلیف همه را معلوم می کند: این عروسی در صورتی سر می گیرد که همه چیزش ایرانی باشد. دیوید مسلمان می شود و تغییرات شدیدتری را هم می پذیرد. اما توطئه های بعدی محی الدین و پدرش که سوابق ناجوری برای دیوید جعل می کنند، عروسی را در آستانه به هم خوردن قرار می دهد تا بالاخره با روشن شدن پاکی و بی گناهی او به دست دایی، عروسی سر می گیرد.
کارگردان: حسن فتحی
نویسنده: مینوفرشچی
تهیه کننده: علی معلم

بازمانده:
بازمانده یک فیلم سینمایی تاریخی در مورد نزاع اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۴۸ است که در سال ۱۳۷۳ به کارگردانی سیف‌الله داد و بازیگری سلما مصری، جیانا عید، بسام کوسا، جمال سلیمان و غسان مسعود ساخته شد.

خلاصه داستان:
سیف‌الله داد فیلمنامه این فیلم را بر اساس داستانی از غسان کنفانی نویسنده فلسطینی به نام بازگشت به حیفا نوشته است و موضوع آن به سال ۱۹۴۸ و تشکیل کشور اسرائیل و حکومت آن بر شهر حیفا باز می‌گردد.

کارگردان: سیف الله داد
نویسنده: سیف الله داد

باشو غریبه ی کوچک:
فیلمی است به کارگردانی و نویسندگی بهرام بیضایی در سال ۱۳۶۴. این فیلم در سال ۱۳۶۹ پس از پنج سال توقیف بر پرده رفت.این فیلم سه دهه پس از ساخت در بهار ۱۳۹۴ هم دوباره اکران شد.

خلاصه داستان:
در یکی از بمباران‌های جنوب کشور در جریان جنگ ایران و عراق، پسرکی به نام «باشو» که ویرانی خانه و خانواده خود را به‌چشم دیده، خود را به کامیونی در حالِ کوچ می‌اندازد و در آن خوابش می‌برد و زمانی که چشم می‌گشاید، کامیون به شمال کشور رسیده است…

کارگردان: بهرام بیضایی
نویسنده: بهرام بیضایی
تهیه کننده: علیرضا زرین

دختری با کفش های کتانی:
دختری با کفش‌های کتانی محصول سال ۱۳۷۷ فیلمی به کارگردانی رسول صدرعاملی است که با الهام از ماجرای شاهرخ و سمیه ساخته شد .این فیلم در تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۷۸ به نمایش درآمد.
خلاصه داستان:
آیدین و تداعی که در پارک با هم آشنا شده بودند در حین گردش در پارک توسط مأمورین نیروی انتظامی متوقف شده و به کلانتری برده می‌شوند. با تشکیل پرونده و تا برگشت آن از دادسرا آیدین در کلانتری مانده و تداعی نیز برای تحقیقات به پزشکی قانونی منتقل می‌شود…
کارگردان: رسول صدرآملی
نویسنده: فریدون فرهودی – پیمان قاسم خانی
پری صابری
: آرش آصفی، محسن حسینی، عاطفه رضوی، بهناز نازی، الهام دهقانی، سروش کریمی نژاد، کامبیز امینی، شهرام نجاتی، امیرحسین مژده، تهمینه شهمیر نوری، مهرداد آبجار، مجید فاطمی، حمیدرضا خلیلی، بهادر فاضل، شقایق پورعلی
: جهانگیر کوثری

: بهادر فاضل، سروش کریمی نژاد، مهرداد آبجار، سعید اسفندیاری، محمود فیضی، مجید فاطمی، سعید نوعی، مهدی باقری، سامان توحیدی، محمدامین پازوکی، حمیدرضا برزگر، نوید دوستی، زهره آقالو، رامک فرخجسته، شقایق پورعلی، جانان آراسته، جیران باریکانی، پریچهر باقری، فاطمه قادری نجف آبادی، آیدا امیرعصامی

: شهاب الدین عادل